Zlatá horečka u Nového Kanclíře

Zlatá horečka u Nového Kanclíře
Ekocentrum Chaloupky, o. p. s., a Zeměpisná společnost Morava pořádá u rybníka Nový Kanclíř nedaleko Chlumu u Třeboně třítýdenní tábor, kterého se účastní 25 dětí. Celý tábor je podřízen hře téma Zlatá horečka od Miloše Zapletala a jmenuje se Dawson.

V táboře se pohybují party zlatokopů a jejich hlavním cílem je pochopitelně zbohatnout. Najít valoun zlata veliký alespoň jako koňská hlava a mít vystaráno. Ale aby se tak mohlo stát, musí mít zlatokop plné břicho. 

Zlatokopové na Aljašce však nejedli játrovou paštiku z konzervy, kdepak. Ti si nesli na zádech nebo vezli na saních suroviny, ze kterých si pak museli pokrmy vyrobit. V sobotu zněl úkol jasně: K obědu si připravte lívance! Po půldenním putování, kdy si s sebou vláčeli všechny potřebné ingredience, museli nalézt opuštěný lom, prokázat se neúplatné úřednici nerozbitým vejcem, nasbíranými borůvkami a brusinkami, případně doplnit potřebné suroviny, připravit ohniště, rozdělat oheň, ušlehat těsto a smažit… a jíst, pochopitelně. A zahladit ohniště a veškeré pobytové stopy.

Některé lívance byly sice lehce flambované, ale v třicetistupňovém vedru je to omluvitelné. Co by zlatokopové a zlatokopky od Kanclíře dali za kus závěje a trochu krutého severního větru! Dobrá věc se však podařila a někdy s troškou pomoci byly lívance usmaženy, ozdobeny borůvkami a snědeny. A brusinky? Jejich čas měl teprve přijít.

Po návratu do tábora čekal na všechny báječná koupačka v Kanclíři, zasloužený odpočinek a k večeři svíčková s brusinkami. Pravými, nefalšovanými, vlastnoručně natrhanými – lahoda.

To však nebyla poslední lahůdka dne. Ta největší, na kterou se všichni těšili, byl Saloon. Večerní zábava, kdy „whisky“ teče proudem, zlaté nugety i dolary mění majitele, můžete se oddat hazardu a potom jít spát s prázdnou kapsou a zpytovat svědomí, že výsledky dosavadní dřiny jsou ty tam. Prostě Dawson City.

Tábory Zeměpisné společnosti Morava jsou jedny z mála, které trvají tři týdny. Na ten letošní se vydalo dvacet pět dětí. Více než polovinu tvoří děti z oddílu Brtníci z Brtnice, zbytek jsou děti z celé republiky, které se však již účastnily předešlých táborů nebo jiných akcí ekocentra Chaloupky. Úplní nováčci jsou dva. On totiž stanový tábor na tři týdny není úplně pro každého. Vyžaduje to už jistou tábornickou zkušenost a také psychickou odolnost.

Tábor leží nedaleko řeky Lužnice a tak je součástí tábora i dvoudenní splutí části řeky. Zlatokopové totiž podobně jako členové oddílu Zeměpisné společnosti Morava museli umět všechno: pohybovat se v krajině, umět se orientovat, znát lesní plody a rostliny a umět je využívat, rozdělávat oheň, uvařit si na něm jídlo, řídit člun… Ano, to je ono. Sám řídit svůj člun životem. A to neřekl nikdo menší než zakladatel skautingu Robert Baden-Powell, od kterého všichni opisujeme.  

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!